Araştırma şirketleri, anketlerin seçmen davranışını etkilemediğini, seçmenin anketlere göre pozisyon almadığını iddia ediyor. Öte yandan her seçim döneminde manipülatif anket sonuçları yayınlayan araştırma şirketleri olduğu biliniyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) 2002 yılında iktidara geldiğinden beri en çok önem verdiği şeylerden biri kamuoyu araştırmaları oldu. Bu da araştırma şirketlerinin ve cirolarının düzenli olarak artmasını sağladı.

Piyasada Kaç Araştırma Şirketi Var? Ciroları Ne Kadar?

Şu an piyasada 15 tane büyük kamuoyu araştırma şirketi bulunuyor ve bu şirketlerin seçim dönemlerinde yıllık ciroları 15 milyon doları buluyor.

ANAR Araştırma Genel Müdürü İbrahim Uslu; seçmenin anket sonuçlarını merak ettiğini fakat dünyada yapılan bilimsel çalışmalar anketlerin, seçmen tercihini etkileyen faktörler arasında olmadığını gösterdiğini ifade etti. Uslu, tek koşulda seçmenin tercihinin etkilendiğini “Seçim barajının uygulandığı seçimlerde, barajı aşması imkansız olan ve baraj sınırında bulunan partiler için oy kayması yaşanabileceğini ifade etti.

Cumhur İttifakı Yüzde 50 alamaz

31 Mart seçimlerine de değinen Uslu, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde %52 oy alacağını iddia etmesine istinaden, ekonomik sebepler başta olmak üzere halkın yaşadığı çeşitli sıkıntılar nedeniyle ittifakın %52’yi yakalamasının pek mümkün görünmediğini, ittifakın oy oranının %50’nin altında kalmasını beklediklerini ifade etti.